Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Nowa odmiana oszustwa „na wnuczka”

Data publikacji 08.08.2011
 Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mońkach przestrzegają przed nową odmianą oszustw "na wnuczka".

Kilka miesięcy temu apelowaliśmy do mieszkańców naszego powiatu o zachowanie czujności w związku z pojawiającymi się oszustwami metodą „na wnuczka”. Przez ten czas oszuści poszli dalej wymyślając nowy sposób oszukiwania osób, podszywając się również za policjantów.
Aby zapobiec takiemu procederowi na naszym terenie chcemy przybliżyć sposób działania sprawców oszustw nową metodą. W oszustwie biorą udział trzy osoby podające się za krewnego (najczęściej wnuczka), policjanta i dyżurnego policji. Przestępcy działają wg podobnego schematu: na początku oszust dzwoni do starszej osoby mówiąc, że jest krewnym i potrzebuje pieniędzy w związku z nagłym wypadkiem losowym. Jeżeli osoba oszukiwana nie wierzy w intencje telefonicznego rozmówcy, rzekomy krewny (wnuczek) rozłącza się. Chwilę później dzwoni kolejny oszust podający się za policjanta chcącego zatrzymać na oszustwie dzwoniącego przed chwilą rzekomego krewnego (wnuczka).  Rzekomy policjant namawia do współpracy z Policją i przekazania pieniędzy rzekomemu krewnemu, które po zatrzymaniu oszusta zostaną w całości zwrócone właścicielowi. Aby wzbudzić zaufanie naciągacz proponuje  przedzwonić z telefonu stacjonarnego na nr alarmowy 112 celem potwierdzenia faktu, że jest policjantem pobliskiej komendy Policji. Przestępcy podpinając się pod linie telefoniczne swojej ofiary , ponownie nawiązują z nią kontakt, tym razem jako dyżurny komendy Policji, który potwierdza tożsamość rzekomego policjanta. Przy kolejnej rozmowie telefonicznej z „wnuczkiem” osoba oszukiwana „podejmuje grę” i zgadza się na udzielenie pożyczki. Z chwilą przekazania pieniędzy wskazanemu przez wnuczka koledze osoba oszukana traci wszystkie pieniądze, a naciągacze znikają.


Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mońkach apelują, aby w  takich sytuacjach zachować rozwagę. Odbierając telefon, za każdym razem słysząc prośbę o pożyczkę, należy upewnić się, czy dzwoniący faktycznie jest tą osobą za którą się podaje. Najlepiej zadzwonić do krewnego, znajomego, za którego podawała się wcześniej dzwoniąca osoba z prośbą o pożyczkę. Każdą taką sytuację zawsze bezzwłocznie należy zgłaszać osobiście w komendzie policji lub swojemu dzielnicowemu. Powyższe ostrzeżenie przekażcie swoim najbliższym, a wtedy zapobiegniemy tym przestępstwom.

 

 

 

 

 

 

 

Powrót na górę strony