Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Okazja czyni złodzieja" - ostrzeżenia Policji

Data publikacji 07.08.2014

W trosce o bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców powiatu monieckiego przypominamy o zachowywaniu zasad ostrożności w celu uchronienia się przed kradzieżami. Zwracajmy uwagę na to co dzieje się wokół nas i pilnujmy swoich rzeczy.

Pamiętaj! Okazja czyni złodzieja. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko kradzieży.

Chroń swoje mieszkanie!
1. Zawsze zamykaj drzwi i zabezpiecz okna oraz wejścia balkonowe tak, aby nie były one łatwe do otwarcia.
2 Nigdy nie powierzaj kluczy osobom obcym, mało znanym, uświadom swoje dzieci aby również nikomu nie udostępniały kluczy do mieszkania.
3. Sprawdzaj tożsamość i cel wizyty, gdy odwiedza cię listonosz, hydraulik, w drzwiach zamontuj tylko atestowane zamki.
4. Jeżeli zauważysz podejrzane osoby w twoim otoczeniu poinformuj o tym najbliższą jednostkę Policji pod nr 997 lub 112.
5. Po wejściu do domu zamknij za sobą drzwi i nigdy nie zostawiaj dokumentów i kluczy do samochodu w przedpokoju.
6. Zamontuj system alarmowy, który w znacznym stopniu zniechęci rabusia do działania.
7. Jeżeli posiadasz cenne przedmioty np. dzieła sztuki oznakuj je w dyskretnym miejscu, w przypadku utraty będzie łatwiej je zidentyfikować.
8. Jeżeli posiadasz psa, zwracaj uwagę na zachowanie swojego czworonogiego przyjaciela – jego nerwowe zachowanie może sygnalizować, że dzieje się coś niebezpiecznego.
9. Pamiętaj każde zabezpieczenie antywłamaniowe certyfikowane zamki, alarm, rolety antywłamaniowe w znacznym stopniu podniosą poziom Twojego bezpieczeństwa!!!

Bezpieczny rower!

1. Jeśli zostawisz rower np.: przed sklepem, blokiem zawsze zamykaj swój jednoślad na tzw. „blokadę” i staraj się mieć go zawsze na widoku. Nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież.
2. Nigdy nie pozostawiaj roweru na klatkach schodowych, korytarzu, piwnicy lub na balkonie bez dozoru.
3. Nie pożyczaj roweru nieznajomym.
4. Oznacz swój rower oraz zrób mu zdjęcie, aby w razie kradzieży przekazać je Policji.
5. Poproś znajomego aby popilnował rower.

Jak uchronić się przed kieszonkowcem?

1.Torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zamknięciem do siebie.
2.Nie demonstruj zawartości portfela.
3. Nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu, rozdziel je i umieść w różnych miejscach.
4. Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.
5. Dobrze zabezpiecz noszone przez siebie dokumenty i pieniądze.
6. Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie.
7. Nie trzymaj portfela, telefonu komórkowego czy dokumentów w tylnych kieszeniach spodni, zewnętrznych kieszeniach kurtek, w bocznych kieszeniach toreb.
8. Podczas mierzenia garderoby, pakowania sprawunków, płacenia w sklepie, nie odstawiaj torebki na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
9. Zwracaj uwagę na "sztuczny tłok" i zamieszanie wokół Ciebie w sklepie, autobusie czy galerii handlowej.
10. Na ulicy unikaj korzystania z wszelkich podejrzanych usług jak np. wróżenie, gry hazardowe, okazyjne możliwości zakupu itp.

 

Jak uniknąć kradzieży telefonu komórkowego !

1. Staraj się nosić telefon w miejscu trudno dostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, w przedniej kieszenie spodni. Możesz nosić go na szyi pod swetrem. Natomiast nie wkładaj telefonu do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do jego kradzieży.
2. Nie pozostawiaj telefonu bez nadzoru: w samochodzie, w miejscu widocznym.
3. Należy również unikać noszenia telefonu przy pasku, zwłaszcza, jeśli będziemy w zatłoczonym miejscu, np. w autobusie.
4. Unikaj pokazywania telefonu innym, a tym bardziej chwalenia się nim, szczególnie gdy jest nowy i ma wiele atrakcyjnych funkcji. Nie baw się też jego opcjami na ulicy czy w autobusie, tramwaju, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.
5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.
6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie telefonu nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni. Jeśli nie, to rozważ czy telefon będzie Ci niezbędny.
7. Noś przy sobie, spisany na kartce, numer identyfikacyjny twojego telefonu tzw. IMEI.
8. Jeśli masz taką możliwość oznakuj swój telefon, umożliwi to jego szybsze odzyskanie.
9. Po stwierdzeniu kradzieży, natychmiast powiadom o niej operatora. Zablokuje on twoje konto.

 

Powrót na górę strony