Aktualności

Kierowco pamiętaj, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiać dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie

Data publikacji 10.07.2024

Za oknem piękna pogoda, a temperatura w nadchodzących dniach będzie rosła. Policjanci przypominają i apelują do kierowców, aby pod żadnym pozorem nie pozostawiali w zamkniętym samochodzie dzieci, ani zwierząt. Rozgrzane auta są realnym zagrożeniem dla ich życia i zdrowia. Widząc takie sytuacje – REAGUJMY !!!

Każdego roku, zwłaszcza wiosną i latem, policjanci apelują, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać w samochodach dzieci i zwierząt, nawet jeśli wydaje się nam, że załatwienie sprawy zajmie dosłownie chwilę! Upał powoduje, że we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnią, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Wystarczy dosłownie kilkanaście minut, by przez brak rozwagi mieć na sumieniu czyjeś zdrowie, a nawet życie…

Pamiętajmy, że jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie go z pojazdu - włącznie z wybiciem szyby. Podobnie mogą postąpić osoby postronne, które zauważą, że zamknięte w samochodzie dziecko czy zwierzę nie reaguje, a wezwane służby ratunkowe jeszcze nie dotarły na miejsce. W takim przypadku nie odpowiemy za wybicie szyby w pojeździe, ponieważ w świetle prawa to działanie w stanie tzw. wyższej konieczności, ratujące zdrowie lub życie.

Pamiętaj, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 § 1 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.

Nie bądź więc obojętny, gdy ktoś bezmyślnie pozostawi w rozgrzanym samochodzie swoje dziecko lub zwierzę. Reaguj!!! O sytuacji poinformuj Policję, czy inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Powrót na górę strony