Aktualności

Sezon motocyklowy - policjanci apelują o rozwagę

Data publikacji 19.04.2024

Mamy słoneczną wiosnę, która sprzyja podróżom jednośladami. Policja apeluje do motocyklistów o rozwagę, zarówno do tych, którzy jeszcze czynią ostatnie przygotowania przed rozpoczęciem sezonu, jak również korzystających już z pięknej pogody. Kierowcy muszą także pamiętać, że wiosna to pory roku kiedy to rano świeci słońce a po południu może padać deszcz. Opady powodują, że na drogach jest ślisko a pogoda może wpłynąć na nasze samopoczucie i koncentrację. Kierowcy samochodów zaś muszą zwiększyć koncentrację i czujność oraz ponownie przyzwyczaić się do widoku jednośladów w swoich lusterkach.

Wiosenna aura spowodowała, że na drogach naszego powiatu zaczęło pojawiać się coraz więcej motocyklistów. Kierowcy muszą jednak pamiętać, że  po słonecznym poranku czasem pada deszcz, który nie sprzyja prawidłowemu postrzeganiu sytuacji na drodze. Dla kierującego motocyklem śliski asfalt, jego uszkodzenie czy piach na jezdni może być dużym zagrożeniem. Wystarczy chwila nieuwagi, gwałtowny manewr i wywrotka na jednośladzie jest pewna.

Oczywiście zdarzają się też tacy, którzy wolą popisywać się, nie szanując innych, kierując szybkim i ciężkim pojazdem, niejednokrotnie nie będąc w stanie nad nim zapanować.   W takich przypadkach często dochodzi do tragicznych w skutkach zdarzeń.

Należy jednak pamiętać, że większość motocyklistów na naszych drogach to ludzie, którzy przestrzegają przepisów, są świadomi zagrożeń, chroniący  swoje życie, pasażerów a także innych uczestników ruchu drogowego.

Dbając o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu przypominamy, że zarówno kierujący jednośladami jak i samochodami powinni pamiętać o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i podstawowych zasad bezpieczeństwa.  Wzajemny szacunek użytkowników dróg oraz zwykły zdrowy rozsądek pomoże każdemu bezpiecznie dojechać do celu.

Przypominamy !!!

Motocykl jest pojazdem, który nie posiada pasów, ani poduszek powietrznych. Zderzenie motocyklisty z innym pojazdem lub drzewem zwykle kończy się tragicznie.

Zdecydowanie najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest m.in. nadmierna prędkość, nieprawidłowe wyprzedzanie czy niezachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami  także po prostu zwykłe „popisy”.

Statystyki policyjne wskazują, że do większej liczby zdarzeń drogowych dochodzi właśnie podczas dobrej widoczności, przy dobrych warunkach panujących na drodze i na prostym odcinku.

Apelujemy do wszystkich kierujących, tych poruszających się jednośladami czy większymi pojazdami. Pamiętajcie,  w trosce o bezpieczeństwo swoje i innych  - o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego - mówi nadkom. Sławomir Kołpacki Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego iławskiej policji. W przypadku nawet najdrobniejszego zdarzenia drogowego, z udziałem motocyklisty oraz samochodu, to właśnie kierujący jednośladem  ma najmniejsze szanse na przeżycie czy wyjście ze zdarzenia bez obrażeń  - dodaje naczelnik.  Policjanci będą czujnym okiem przyglądać się temu, jak kierowcy aut oraz motocykliści  wywiązują się ze swoich obowiązków na drodze,  stanowczo reagując na wszelkie wykroczenia.

Motocyklisto pamiętaj !

- drogi publiczne to nie są tory wyścigowe,
- przestrzegaj zasad ruchu drogowego,
- nie wymuszaj pierwszeństwa,
- wykazuj się ograniczonym zaufaniem wobec innych kierowców,
- zadbaj o odpowiednią odzież wyposażoną w elementy odblaskowe, które sprawią, że będziesz bardziej  widoczny na drodze.

Powrót na górę strony