Aktualności

To już ostatni dzwonek, aby wymienić opony na zimowe

Data publikacji 14.11.2023

Jesień za oknami w pełni. Zima zbliża się do nas wielkimi krokami. Z dnia na dzień temperatura powietrza jest co raz niższa. Warto zadbać zatem o swoje bezpieczeństwo i wymienić opony w samochodzie na zimowe. To już ostatni dzwonek.

Pomimo tego że w naszym kraju nie ma obowiązku sezonowej wymiany opon w samochodzie, to trzeba mieć świadomość, że właściwy stan oraz rodzaj ogumienia w pojeździe gwarantuje kierującemu bezpieczne poruszanie się po drodze.

Nowe opony charakteryzują się bieżnikiem o głębokości od 8 do 10 mm. Grubość bieżnika w oponach zimowych jest zbliżona do tej w letnich, przy czym minimalna wysokość bieżnika, jaką dopuszczają nasze przepisy to 1,6 mm. Zasadniczą różnicę odgrywa natomiast profil opony zimowej.

Zimowe opony, ze względu na ich większą liczbę rowków, zwłaszcza w centralnej części ułatwiają odprowadzenie śniegu i błota pośniegowego oraz zapewniają lepszą przyczepność w zimowych warunkach.

Sezonowa wymiana ogumienia w naszym pojeździe to nie tylko kwestia bezpieczeństwa na drodze, ale również oszczędności w naszym portfelu. Skład mieszkanki opon letnich różni się od tej stosowanej w oponach zimowych. Opona letnia w niskich temperaturach staje się twardsza i w kontakcie z nawierzchnią drogi szybciej się zużywa. Skraca to jej żywotność i obliguje nas do wymiany na nowe.

To już ostatni dzwonek, aby wymienić opony na zimowe. Jak podają producenci oraz eksperci wyznacznikiem jest temperatura powietrza w granicach 7 stopni.

Powrót na górę strony