Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

UWAŻAJMY NA DZIKIE ZWIERZĘTA NA DRODZE!

Data publikacji 06.11.2023

Policjanci apelują do kierowców o ostrożność i zmniejszenie prędkości w rejonach lasów, nieużytków rolnych oraz pól, gdzie prawdopodobieństwo nagłego pojawienia się zwierzyny jest bardzo duże. Zmniejszenie prędkości może pozwolić uniknąć zderzenia z sarną, dzikiem lub łosiem, a na pewno ograniczy jego skutki. Tylko w ostatnim tygodniu w powiecie monieckim doszło do dwóch kolejnych kolizji drogowych z udziałem dzikich zwierząt.

W okresie jesiennym wzrasta liczba zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt leśnych. Na szczęście zdecydowana ich większość to kolizje. Od września monieccy policjanci odnotowali 8 takich zdarzeń, między innymi w rejonie Moniek, Knyszyna, Żodzi. W ostatnim tygodniu doszło do kolejnych dwóch zdarzeń z udziałem leśnej zwierzyny. Pierwsze z nich miało miejsce na drodze krajowej 65, na trasie Mońki – Knyszyn, gdzie doszło do kolizji z łosiem. Drugie zdarzenie było w Jasionówce. Tam przed nadjeżdżające w tym samym czasie z dwóch stron samochody wybiegła sarna. Zwierzę najpierw uderzyło w forda,  a następnie w volkswagena. Na szczęcie w obu przypadkach nikt nie odniósł obrażeń.

Policjanci o apelują do kierowców o ostrożność i o ograniczenie prędkości jazdy zwłaszcza w rejonach lasów, a także pól, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże. Nie lekceważmy znaku drogowego „Uwaga dzikie zwierzęta". Ustawiany jest on w miejscach gdzie takie zagrożenie występuje. Zachęcamy również do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki niej informacja o takim zagrożeniu może trafić do innych kierowców.

Powrót na górę strony