Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczne korzystanie z telefonu

Wczoraj policjanci z monieckiej drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z telefonu. Działania miały na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu. Funkcjonariusze przypominali, że kilka sekund nieuwagi to realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Wczoraj od wczesnych godzin rannych policjanci z monieckiej drogówki zwracali szczególną uwagę na bezpieczne korzystanie z telefonu. W ramach działań policjanci przypominali uczestnikom ruchu, że rozmawianie przez telefon w czasie jazdy obniża zdolność prawidłowego prowadzenia pojazdu, co przekłada się między innymi na długość drogi hamowania, czy możliwość zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkich wiadomości tekstowych powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

W czasie działań policjanci zatrzymali do kontroli 5 kierowców, którzy zdecydowali się korzystać z telefonu podczas jazdy.

Prawo o ruchu drogowym mówi, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie przepisu grozi mandat w wysokości 500 złotych i 12 punktów karnych. Warto podkreślić, że po ponownym przekroczeniu zakazu grożą kierowcy 24 punkty i natychmiastowa utrata prawa jazdy. Natomiast pieszemu za korzystanie z telefonu na przejściu grozi mandat w wysokości 300 złotych.

Powrót na górę strony