Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczna droga do szkoły dla każdego

Data publikacji 16.09.2022

We wrześniu, gdy dzieci wracają do szkół, natężenie ruchu w pobliżu placówek oświatowych oraz na przejściach dla pieszych tradycyjnie wzrasta. Kierowcy powinni być na to przygotowani i zachować szczególną ostrożność w takich miejscach.

Dzieci w wieku szkolnym nie zawsze potrafią bezpiecznie poruszać się po drogach. Musimy pamiętać, że uczniowie nie zachowają się jak osoba dorosła, która zna przepisy. Dlatego zawsze należy stosować wobec nich zasadę ograniczonego zaufania. O bezpieczną drogę do szkoły muszą zadbać nie tylko kierowcy poruszający się w okolicy szkół, ale także i rodzice. To właśnie oni poprzez dawanie dobrego przykładu, powinni wpajać swoim pociechom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Znajomość zasad ruchu drogowego pozwoli dziecku uniknąć wielu groźnych sytuacji, dlatego pamiętajmy o:

  • Nie wszystkie dzieci mogą samodzielnie korzystać z dróg. Zgodnie z art. 43 Prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 7 lat może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która osiągnęła wiek co najmniej 10 lat. Nie dotyczy to strefy zamieszkania ani drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych.
  • Przejeżdżając w pobliżu szkoły czy przedszkola, kierowcy powinni zredukować prędkość i wzmożyć czujność. Znowelizowane 1 czerwca 2021 roku przepisy ruchu drogowego dają pieszym bezwzględne pierwszeństwo na przejściach dla pieszych. W praktyce oznacza to, że pieszy na pasach, także dopiero wchodzący na nie, ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju. W takich miejscach należy również zwracać szczególną uwagę na prawidłowe parkowanie, aby pozostawiony pojazd nie utrudnił dzieciom bezpiecznego przemieszczania się, ponieważ przy swoim niskim wzroście, wychodząc zza zaparkowanego samochodu, najmłodsi mogą nie zostać zauważeni przez innych kierowców.
  • Widoczny = bezpieczny. Zgodnie z przepisami każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Piesi poruszający się po zmierzchu po nieoświetlonych drogach i nieposiadający elementów odblaskowych są widoczni dla kierujących dopiero z niewielkiej odległości, co może znacznie utrudnić skuteczną reakcję kierowcy, który nie zdąży na czas zahamować i ominąć czy wyprzedzić takiej osoby. Ma to jeszcze większe znaczenie jesienią, gdy zmrok zapada znacznie szybciej. Dlatego tak ważne jest, aby wyposażyć dziecko w odblaski.
  • Gdy zawozisz swoje dziecko do szkoły, pamiętaj, aby miało zawsze zapięte pasy bezpieczeństwa lub siedziało w specjalnym, odpowiednim foteliku ochronnym, jeżeli nie ukończyło jeszcze 12 lat, a jego wzrost nie przekracza 150cm Jeżeli chcesz zainstalować fotelik dla dziecka na przednim siedzeniu, a Twój samochód wyposażony jest w poduszkę powietrzną, pamiętaj, aby ustawić fotelik wyłącznie przodem do kierunku jazdy.
  • Pamiętajmy, że dziecko to doskonały obserwator, który powiela wzorce, jakie zaprezentuje mu rodzic. Rodzice i opiekunowie dzieci powinni dołożyć wszelkich starań, aby były one świadome, jak należy zachować się na drodze i jakich zasad muszą przestrzegać, aby bezpiecznie dotrzeć na zajęcia. Rolą rodziców jest uczulenie swoich dzieci, by nie wbiegały na pasy bez zastanowienia. Do dziecka powinien trafić jasny komunikat: przed przejściem dla pieszych musi się zatrzymać, następnie rozejrzeć się w lewo, później w prawo i jeszcze raz w lewo. Dopiero, gdy upewni się, że droga jest pusta, może wejść na jezdnię.

Warto od najwcześniejszych lat życia przygotowywać dzieci do bycia uczestnikami ruchu. Powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego, by tłumaczyć i pokazywać dziecku, jakie są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, czego nie robić i jakie są tego konsekwencje. Najskuteczniejszym sposobem nauki jest częste, konsekwentne dawanie przykładu. Świadomość zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci na drodze, może uchronić je przed uczestnictwem w wypadku drogowym.

Powrót na górę strony