Aktualności

PATROLE NAD WODĄ, ABY WYPOCZYNEK BYŁ BEZPIECZNY

Data publikacji 28.06.2022

Podczas minionego weekendu monieccy policjanci patrolowali rzekę Biebrza z pokładu policyjnej łodzi. Do końca sezonu letniego wodniacy będą dbać o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą.

Monieccy wodniacy regularnie patrolując rzekę Biebrza dbają o bezpieczeństwo osób wypoczywających nad wodą. Rozmawiają z napotkanymi osobami o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie letniego wypoczynku, ostrzegają przed różnymi zagrożeniami oraz informują o sposobie ich unikania, a także radzenia sobie w trudnych sytuacjach.

Wyjazd nad rzekę to idealne miejsce na wypoczynek. Należy jednak pamiętać, że woda to żywioł. Dlatego też, wypoczywając nad jakimkolwiek akwenem należy zachować szczególną ostrożność. Mundurowi cały czas kontrolują rzekę, aby wypoczywający nad wodą czuli się bezpiecznie. Ich zadaniem jest także egzekwowanie przestrzegania prawa, a przede wszystkim eliminowanie kłusowników oraz  sprawdzanie stanu trzeźwości osób korzystających z różnego rodzaju sprzętu pływającego. Do nich mogą się zwrócić też turyści, jeżeli staną się ofiarami przestępstwa lub wykroczenia.

Policjanci apelują o rozwagę i ostrożność. Pamiętajmy:

- Wybierajmy do kąpieli miejsca do tego przeznaczone, odpowiednio oznakowane, w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych, bo może się to skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Skoki „na główkę” w takich miejscach są zabronione! Pamiętajmy, że dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.

- Nie wchodźmy do wody po dłuższym pobycie na słońcu. Przed wejściem do wody stopniowo przyzwyczajajmy nasz organizm do zmiany temperatury - unikniemy wstrząsu termicznego.

- Nie pływajmy bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.

- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, nie zapominajmy o asekuracji!

- Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

- Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.

- Dzieci powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.

- Zwróćmy uwagę na osoby znajdujące się obok nas – ktoś może potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy jednak, aby udzielając pomocy zadbać o własne bezpieczeństwo.

- Nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu!

Powrót na górę strony