Aktualności

UWAGA NA OSZUSTÓW WYŁUDZAJĄCYCH KODY BLIK

Data publikacji 25.11.2021

Sprzedajesz coś przez portal aukcyjny? Uważaj! O tym jak szybko można paść ofiarą przestępców internetowych, przekonała się mieszkanka Moniek. Kobieta za pośrednictwem jednego z portali aukcyjnych chciała sprzedać ubrania dziecięce. Do transakcji jednak nie doszło, a z konta bankowego 33-latki zniknęło 1000 złotych.

Wczoraj po południu, do policjantów z monieckiej komendy, zgłosiła się kobieta, która została oszukana podczas sprzedaży ubrań na jednym z portali aukcyjnych. Za pośrednictwem komunikatora odezwała się do niej osoba zainteresowana kupnem. Dodała, że będzie organizować transport za pośrednictwem firmy kurierskiej. W kolejnej korespondencji 33-letnia mieszkanka Moniek dostała link, w którym miała potwierdzić sprzedaż i przekierować ją na stronę przewoźnika. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcją przesłana w linku i podała dane do swojego konta bankowego. W kolejnym kroku wygenerowałą 6-cyfrowy kod i wpisała go w zakładkę na stronie przewoźnika. Kobieta udostępniając oszustom dane, o które ją prosili umożliwiła im wypłatę pieniędzy za pomocą kodu BLIK. W taki sposób straciła 1000 złotych.

Ostrzegamy!

Przestępcy często proponują łatwy sposób przelania gotówki, poprzez wygenerowanie kodu BLIK, w systemie płatności elektronicznej. Przekazany kod wystarczy, by sprawca mógł natychmiast wypłacić pieniądze. Bądźmy czujni i nie dajmy się zwieść pozorom. Weryfikujmy kto i co do nas pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Apelujemy o rozwagę i ostrożność przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

Jak nie dać się oszukać w przypadku kupna/sprzedaży na portalach aukcyjnych?

• bądź czujny, gdy otrzymasz wiadomość od kupującego/sprzedającego, aby wejść w link i podać dane karty bankomatowej;

• nie należy podawać numeru karty i specjalnego kodu CVV2/CVC2 , który jest nadrukowany obok podpisu;

• czytaj każdą wiadomość z kodem autoryzacyjnym, którą dostaje z banku zanim wykorzystasz go nie wiedząc co autoryzujesz;

• każde finalizowanie transakcji poza portalem aukcyjnym, czy to przez wiadomości mailowe, sms-y i komunikatory, które zwierają linki powinno wzbudzić naszą czujność;

• zwróć uwagę na pisownię w wiadomościach – jeśli to oszustwo często zawiera błędy i literówki;

• każdy sposób wywarcia na nas presji czasu, pośpiechu, szybkiego sfinalizowania transakcji powinno wzmóc naszą czujność.

 

Powrót na górę strony