Aktualności

Uwierzył w historię oszusta i stracił 200 tysięcy złotych

Data publikacji 19.11.2021

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach otrzymali zgłoszenie o oszuście, który podając się za policjanta wyłudził od mieszkańca gminy Jasionówka 200 tysięcy złotych. Przestępca pod legendą zabezpieczenia oszczędności seniora przed kradzieżą, nakłonił go do założenia konta i podania do niego danych. Mając te informacje oszust przelał na swoje konta 200 tysięcy złotych.

Dzisiaj, do monieckich policjantów zadzwonił mieszkaniec gminy Jasionówka i poinformował ich, że został oszukany. Jak ustalili mundurowi do 74-latka dwa dni wcześniej zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. W trakcie rozmowy mężczyzna przekonał 74 - latka o policyjnym śledztwie wymierzonym w przestępców bankowych. Jego celem miała  być ochrona oszczędności mieszkańca gminy Jasionówka przed kradzieżą. W trakcie dalszej rozmowy oszust nakłonił seniora do założenia konta internetowego i przelania tam swoich oszczędności. Następnego dnia 74-latek w banku wykonał jego polecenia i zaraz po tym, przekazał przestępcy dane do swojego konta. Ten mając pełny dostęp do konta mężczyzny, przelał z niego 200 tysięcy złotych. Kiedy nad ranem pokrzywdzony nabrał podejrzeń, że mógł mieć do czynienia z oszustami o całej sytuacji powiadomił miejscowych policjantów.

Pamiętajmy! Oszuści umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji. Taki fałszywy funkcjonariusz podaje często wymyślone nazwisko, a nawet numer odznaki. Sprawcy przekonują rozmówców, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Mówią, że gotówka przechowywana na koncie nie jest bezpieczna, a oszust ma do nich łatwy dostęp. W takich sytuacjach przede wszystkim należy zachować ostrożność. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie.

Powrót na górę strony