Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI – REAGUJMY NA OSOBY NARAŻONE NA WYCHŁODZENIE

Data publikacji 05.11.2021

Zaczyna się bardzo trudny okres dla osób samotnych i bezdomnych. Kiedy temperatura na zewnątrz gwałtownie spada, jest zbliżona do zera, lub niższa, nie zapominajmy, że są osoby, które mogą potrzebować naszej pomocy. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Korzystajmy również z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

W związku z nadejściem okresu jesienno-zimowego, a co za tym idzie, spadkiem temperatury i zimnymi nocami, apelujemy do mieszkańców powiatu o zwracanie uwagi na osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy to jest: osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać dom. Jeśli znamy kogoś starszego, żyjącego samotnie nie wstydźmy się sprawdzić i zapytać czy potrzebuje naszej pomocy. Należy pamiętać, że są ośrodki i placówki, w których taka osoba otrzyma opiekę i będzie bezpieczna. Policja współpracuje z przedstawicielami pomocy społecznej, noclegowniami, Strażą Pożarną. Podczas wspólnych patroli kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby narażone na wychłodzenie. Osoby zagrożone zamarznięciem odwożone są do domów, schronisk, noclegowni, ośrodków pomocy społecznej. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod numer alarmowy 112, a także korzystając z aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa wybierając zagrożenie „bezdomność”.

Pamiętajmy, że obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112, by uratować czyjeś życie.

  • policjant odwiedzający osoby narażone na wychłodzenie
  • policjant odwiedzający osoby narażone na wychłodzenie
  • policjant odwiedzający osoby narażone na wychłodzenie
Powrót na górę strony