Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

ZABEZPIECZ OGRÓDEK DZIAŁKOWY NA ZIMĘ

Data publikacji 29.09.2021

Sezon odwiedzin na terenie ogródków działkowych dobiega końca. Zadbajmy o to, żeby pod naszą nieobecność nasze mienie nie stało się łupem złodziei.

Właściciele ogródków działkowych przeprowadzają ostatnie w tym roku prace porządkowe na terenie swoich posesji. Warto przy tej okazji pamiętać o zabezpieczeniu swojego mienia przed „wizytą nieproszonych gości” – wandali i amatorów cudzej własności, którzy właśnie w tym okresie niejednokrotnie wykorzystują wielotygodniową nieobecność gospodarzy.

Monieccy policjanci przedstawiają kilka podstawowych zasad, które pomogą zabezpieczyć działkę przed włamaniem:

1. Podczas naszej nieobecności, nie pozostawiajmy na działce wartościowych przedmiotów.

2. Pamiętajmy o zamykaniu kłódek i zamków altanek, pomieszczeń na narzędzia oraz okien w

budynkach.

3. Zanotujmy na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Urządzenia nieposiadające numerów – oznaczmy swoimi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (dzięki temu, w razie kradzieży lub zagubienia, łatwiej udowodnić, że dany przedmiot jest naszą własnością).

4. Uważajmy na kręcących się w pobliżu działki ludzi. Przyjrzyjmy się im lub zapytajmy kogo szukają – przezorność może uchronić przed kradzieżą a spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.

5. Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na działkę w sprawie niezbędnej naprawy urządzeń, czy pomocy w jakimkolwiek innym zajęciu związanym z pracą na działce. Nie wpuszczajmy, bez uzasadnionych powodów, nieznanych sobie osób.

6. Współpracujmy z naszymi działkowymi sąsiadami, zwracajmy uwagę także na ich domek, podejrzane hałasy i obce osoby obecne na terenie ich działki, jeśli nie towarzyszy im nikt ze znanych sąsiadów.

7. Ubezpieczmy swój domek na działce, aby, w razie nieszczęścia, przynajmniej częściowo otrzymać rekompensatę za poniesione straty.

8. O włamaniu niezwłocznie poinformujmy policję dzwoniąc pod numer 112. Nie dotykajmy niczego w domu, żeby nie zatrzeć śladów złodziei. Jeżeli to możliwe, zapamiętajmy jak najwięcej szczegółów, które pomogą policjantom w znalezieniu sprawców włamania.

Powrót na górę strony