Aktualności

MONIECCY POLICJANCI SPRAWDZAJĄ OZNAKOWANIA PRZY SZKOŁACH

Data publikacji 31.08.2021

Wakacje dobiegają końca. Do rozpoczęcia roku szkolnego pozostał już tylko tydzień. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek po wakacjach, monieccy policjanci sprawdzą stan oznakowania w rejonach szkół oraz autobusy, które będą przewoziły dzieci na zajęcia. Z kolei podczas zajęć będą uczyć najmłodszych uczniów jak bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a potem wrócić do domu. Wszystko po to, aby droga do szkoły była bezpieczna.

Cyklicznie, tuz przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego monieckiej komendy sprawdzają stan oznakowania w rejonach szkół. Funkcjonariusze sprawdzają czy znaki umieszczone są zgodnie z obowiązującymi przepisami oraz czy są odpowiednio widoczne i czytelne dla uczestników ruchu drogowego. O wszelkich ewentualnych nieprawidłowościach informowani będą zarządcy dróg, aby jeszcze przed pierwszym dzwonkiem zdążyli je wyeliminować. Mundurowi będą też prowadzić kontrole autobusów, które będą przewoziły dzieci na zajęcia szkolne. Sprawdzać będą stan techniczny, wymagane wyposażenie, wymagane dokumenty i uprawnienia kierowców. Z kolei podczas zajęć będą uczyć najmłodszych uczniów jak bezpiecznie dotrzeć na zajęcia, a potem wrócić do domu.

Policjanci nie zapomną także o  prawidłowym  zachowaniu zarówno pieszych jak i rowerzystów dlatego warto przypomnieć sobie kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać, aby na drodze nie narażać ani siebie, tym bardziej innych na niebezpieczeństwo.

  • Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej.
  • Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach.
  • Przypominamy, że każda osoba poruszająca się po zmroku poza obszarem zabudowanym jest zobowiązana do noszenia elementów odblaskowych. Odblaski poprawiają widoczność pieszego także w mieście – warto je nosić! 
  • Warto wykorzystać wolne chwile do wspólnych spacerów z dzieckiem i pokazać najbezpieczniejszą drogę z domu do szkoły i ze szkoły do domu. Dajmy dzieciom dobry przykład - przechodźmy przez ulicę w miejscach wyznaczonych. Bądźmy dla swojego dziecka wzorem prawidłowego zachowania - zawsze i w każdej sytuacji.
  • Idąc z dzieckiem i trzymając je za rękę pamiętajmy o tym, że to osoba dorosła powinna iść od strony ulicy.
  • Przypomnijmy dziecku, że w mieście należy chodzić wyłącznie po chodniku, a poza miastem poboczem lewej strony drogi.

 

  • policjant ruchu drogowego w rejonie przejścia dla pieszych, w prawym dolnym rogu widoczna część radiowozu
  • policjant ruchu drogowego stoi przy przejściu dla pieszych w rejonie szkoły podstawowej
  • policjanci ruchu drogowego w trakcie patrolu wokół szkół
Powrót na górę strony