Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Wypalanie traw

Data publikacji 29.04.2013

Łamanie obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa jest zagrożone karą grzywny do 5 tys. zł. oraz karą pozbawienia wolności do lat 10 włącznie jak również utratą dopłat bezpośrednich do gruntów rolnych.

W związku z nasilającymi się w ostatnim czasie na terenie naszego powiatu wypalaniem traw funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Mońkach informują, iż wypalanie wbrew błędnej ocenie nie użyźnia gleby, a wręcz przeciwnie prowadzi do jej wyjałowienia. W wysokiej temperaturze ginie większość żywych organizmów oraz zahamowany zostaje rozkład resztek roślinnych. Płomienie trawiące roślinność powodują zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego, nieodwracalne straty w środowisku naturalnym oraz zagrożenie pożarowe dla obiektów.

 Przepisy zabraniają wypalania suchych traw i pozostałości roślinnych na powierzchniach łąk i pól.

  • Ustawa o ochronie przyrody „Kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin – podlega karze aresztu lub grzywny”.
  • § Ustawa o lasachw lasach, na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, wrzosowisk, pastwisk, nieużytków rolnych, pasów przydrożnych, szlaków turystycznych i kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin oraz w odległości do 100m od granicy lasów, wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych jest ZABRONIONE!!!”
  • §Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów Wypalanie słomy i pozostałości roślinnych na polach jest ZABRONIONE!!!
  • Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów„Rozpalanie ognia, wysypywanie gorącego popiołu i żużla lub wypalanie wierzchniej warstwy gleby i traw, w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych albo sąsiednich obiektów jest ZABRONIONE

Spalanie pozostałości roślinnych jest dozwolone pod warunkiem ich uprzedniego ścięcia i zgromadzenia na ogniskach oraz zachowania warunków bezpieczeństwa pożarowego. Wówczas mamy do czynienia z kontrolowanym spalaniem pozostałości roślinnych.

  • miejsce palenia ogniska zlokalizowane jest w zwartym obrębie pola odległym od granic lasu co najmniej 100 m, w bezpiecznej odległości od obiektów i materiałów palnych, w miejscu nie powodującym zadymienia i zakłóceń dla użytkowników dróg publicznych,
  • ilość spalanego materiału gwarantuje bezpieczne jego spalenie,
  • zagwarantowany jest stały nadzór osoby lub osób dorosłych (przez cały czas palenia ogniska),
  • miejsce wypalania zabezpieczono przed przedostaniem się ognia na składowane materiały palne lub sąsiednie obiekty,
  • miejsce prowadzonego spalania zabezpieczono w  podręczny sprzęt gaśniczy,
  • po zakończeniu kontrolowanego spalania miejsce to zostanie dokładnie zasypane piaskiem lub zalane wodą w celu zabezpieczenia przed powstaniem pożaru.

W przypadku zauważenia wypalania traw alarmować o zagrożeniach i sprawcach podpaleń Straż Pożarną, Policję, Straż Leśną


tel. alarmowy 998 lub 112 

Powrót na górę strony