Uwaga na próby podszywania się pod ankieterów Głównego Urzędu Statystycznego
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak cenne dla oszustów są nasze dane. Teraz znaleźli nowy sposób na ich zdobycie. Celem oszustów podszywających się pod prowadzone przez GUS badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. Jest to próba oszustwa, o której należy powiadomić Policję.
Ankieter dzwoniący w imieniu GUS, zobowiązany jest na życzenie respondenta do podania imienia, nazwiska oraz numeru legitymacji służbowej. W ramach badań statystyki publicznej przeprowadzane są badania ankietowe dotyczące badań społecznych, rolnych i cen. Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce "Badania Statystyczne".
W przypadku otrzymania telefonu od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne respondent ma możliwość:
- sprawdzenia na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie,
- zweryfikowania tożsamości ankietera za pomocą aplikacji lub dzwoniąc do urzędu statystycznego lub na Infolinię Statystyczną (tel. 22 279 99 99, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-15:00),
- umówić się na inny termin przeprowadzenia badania drogą telefoniczną,
- zażądać przeprowadzenia badania we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.
Aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów dostępna jest na witrynie GUS w zakładce "Sprawdź tożsamość ankietera".
W przypadku otrzymania podejrzanych SMS i rozmów telefonicznych można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej "Zgłoś incydent". CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team) to zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego prowadzony przez Naukową i Akademicką Sieć Komputerową – Państwowy Instytut Badawczy (NASK). Jego głównym zadaniem jest monitorowanie, analizowanie i reagowanie na incydenty związane z cyberbezpieczeństwem w Polsce.