Odłóż telefon i żyj !
Prawo o ruchu drogowym mówi o konsekwencjach bycia ON-LINE nie tylko dla kierujących pojazdami. Przecież każdy kierowca wie, że jazda z telefonem w ręku jest bezwzględnie zabroniona i zagrożona wysoką karą finansową, ale przede wszystkim ryzykiem utraty życia lub zdrowia swojego, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Czy jednak każdy pieszy uczestnik ruchu drogowego jest świadomy tego, że jemu również zabrania się korzystania z telefonu podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię? Od wypadku mogą dzielić nas ułamki sekundy naszej nieuwagi. Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo.
Wielu kierowców w czasie jazdy rozmawia przez telefon, pisze sms-y czy nawet przegląda strony internetowe. Takie zachowania na drodze są bardzo niebezpieczne i niestety zdarzają się dość często. Dlatego policjanci zdecydowanie reagują na zachowania kierowców, którzy siadając za kierownicą nie skupiają się na jeździe, tylko na rozmowie lub wpatrują w ekran telefonu, stwarzając w ten sposób zagrożenie dla życia i zdrowia nie tylko swojego, ale też innych uczestników ruchu drogowego. I chociaż samo rozmawianie przez telefon w trakcie jazdy nie jest zabronione, to korzystanie z tego urządzenia za kierownicą już tak.
Jak mówią przepisy ruchu drogowego, „zabrania się kierującemu pojazdem korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku.” Przepis ten dotyczy również rowerzystów. Kierowcy przyłapani na tym wykroczeniu zapłacą mandat karny w wysokości 500 zł ,a z ich konta zejdzie aż 12 punktów. Oznacza to, że osoby mające na koncie choćby jeden punkt karny, mogą stracić prawo jazdy po dwóch takich wykroczeniach, ponieważ limit punktów po przekroczeniu którego dokument jest odbierany, nadal wynosi 24 punkty, a w przypadku osób posiadających prawo jazdy krócej niż rok - 20 punktów.
Często widzimy, że pieszy wchodzący na jezdnię czy przejście dla pieszych jest pochłonięty tym, co się dzieje w jego telefonie. SMS-y, profile społecznościowe , gry, sprawiają, że osoba przechodząca przez jezdnię, zajęta rozmową telefoniczną bądź skupiona na ekranie telefonu, nie jest wstanie w porę zareagować na to, co aktualnie dzieje się na drodze. Nie zapominajmy, że to właśnie piesi pozbawieni są pancerza w postaci karoserii samochodu i są na tzw. przegranej pozycji w przypadku potrącenia przez pojazd.
W trosce o bezpieczeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego zaostrzono przepisy, które zabraniają mu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, przejście dla pieszych, drogę dla rowerów lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji.
Według taryfikatora mandat za korzystanie na przejściu dla pieszych z telefonu komórkowego wynosi 300 złotych.
W związku z tym zwracamy się z apelem do pieszych o odpowiedzialność i przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Szanujmy życie nasze i innych uczestników ruchu drogowego i przestrzegajmy przepisów bez względu na to, czy jesteśmy pieszymi, czy też kierowcami.
Pamiętajmy, że nie ma tak ważnego telefonu, czy też smsa, aby stał się on przyczyną wypadku.
wykorzystano materiały ze strony KPP Wyszków/Wioleta Szymaniuk