Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

KIM SĄ DZIELNICOWI I JAKIE SĄ ICH ZADANIA

Data publikacji 30.03.2023

Wszyscy wiedzą, kim jest policjant. Mało tego, każdy z nas bez problemu odpowie na pytanie: czym się zajmuje. Ale jaka będzie odpowiedź na pytanie: kim są dzielnicowi? Czym się zajmują w Twoim rejonie? Poznaj odpowiedz!

Dzielnicowi to policjanci utrzymujący bezpośredni kontakt z lokalną społecznością. To oni rozpoznają potrzeby i oczekiwania mieszkańców w zakresie szeroko pojmowanego bezpieczeństwa. Tacy funkcjonariusze dobrze znają teren, na którym się poruszają. W razie potrzeby, będą realizować czynności z zakresu profilaktyki społecznej, a także przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Co ważne, rozwiążą konflikty sąsiedzkie i przeprowadzą wywiady środowiskowe. Do tego będą realizować zadania związane ze ściganiem sprawców różnych przestępstw i mniejszych wykroczeń.

Dzielnicowi to policjanci, do których można zwrócić się o pomoc w granicach kompetencji Policji lub przekazać informacje dotyczące bezpieczeństwa. Inicjując i organizując niezbędne działania, angażują do tego zarówno instytucje publiczne, w tym samorządowe, placówki oświatowe, organizacje pozarządowe, jak i społeczności lokalne.

Dzielnicowi, którzy zawsze pełnią służbę w podstawowych jednostkach organizacyjnych Policji, otrzymują dany rewir (komórkę). Mowa konkretniej o małych obszarach (rejonach służbowych), których łącznie w naszym kraju jest ponad 8 tysięcy. Co ciekawe, dzielnicowym może zostać policjant, który przepracował w zawodzie już trzy lata. Dzielnicowi nie wyróżniają się spośród innych policjantów, ani umundurowaniem, ani wyposażeniem czy też uzbrojeniem. Dzielnicowi przechodzą specjalistyczne kursy, które poszerzają ich umiejętności m.in. w zakresie komunikacji społecznej i interpersonalnej, profilaktyki społecznej, rozwiązywania sporów czy też problematyki uzależnień.

Dane kontaktowe swojego dzielnicowego mogą Państwo odnaleźć na stronach internetowych swoich jednostek Policji.

Dzielnicowi nie pełnią służby całodobowo. W sytuacjach nagłych lub zagrażających bezpośrednio życiu i zdrowiu należy korzystać z numerów alarmowych 112 lub 997.

W ramach programu „Dzielnicowy bliżej nas” opracowano i wdrożono do powszechnego użytku aplikację „Moja Komenda”. Baza danych zawiera informacje o wszystkich obiektach policyjnych dostępnych dla interesantów, a także dane kontaktowe wszystkich dzielnicowych z terenu kraju.

  • dzielnicowy w rejonie rozmawia przez telefon
  • dzielnicowy w trakcie odwiedzin posesyjnych
  • dzielnicowy wchodzi do radiowozu
Powrót na górę strony