Aktualności

BEZPIECZNE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA

Data publikacji 08.12.2022

Wielkimi krokami zbliżają się święta, które spędzimy w gronie rodziny i osób najbliższych. Część z nas czeka daleka podróż, inni będą świętować w domu. Dni bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie są czasem, gdy wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu. Pamiętajmy, aby szczególnie w tym okresie zadbać o własne bezpieczeństwo, dobrze zabezpieczyć mienie oraz przygotować się do podróży.

O czym należy pamiętać?

Gdy w planach mamy wyjazd do najbliższych zastanówmy się, czy rzeczy wartościowe takie jak gotówka lub biżuteria podczas naszego wyjazdu nie będą bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej, niż w domu. Pozamykajmy dokładnie drzwi i okna, zakręćmy główne zawory z gazem i wodą. Poprośmy zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na nasze mienie i wyjmował ze skrzynki pocztę. Jeżeli posiadamy, włączmy alarmy i inne zabezpieczenia. Wyjeżdżając z posesji sprawdźmy raz jeszcze czy dobrze zamknęliśmy wszystkie okna, drzwi i bramę.

Podróż w okresie świątecznym również wymaga przygotowań. Jeśli planujemy wyjazd samochodem, sprawdźmy wcześniej jego stan techniczny, ustawienie świateł, płyny eksploatacyjne i obowiązkowe wyposażenie. Warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto zaplanować sobie więcej czasu na dojazd do celu. Kierujący powinien przewidywać sytuację na drodze, szanować innych kierowców, przestrzegać przepisów i dostosować prędkość do warunków drogowych.

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie.

Wybierając się na przedświąteczne zakupy: zaparkuj samochód w bezpiecznych miejscach. Jeżeli jest to możliwe korzystaj z parkingów strzeżonych, unikaj miejsc odludnych, słabo oświetlonych, po dokładnym zamknięciu drzwi i okien w samochodzie, włącz alarm a kluczyki schowaj w wewnętrznych kieszeniach ubrania, sprawdź czy w samochodzie na widocznym miejscu nie leżą wartościowe rzeczy lub torby z zakupami nie chowaj większej ilości gotówki w jednym miejscu – na zakupy weź tylko tyle pieniędzy, ile rzeczywiście potrzebujesz, nie trzymaj ważnych dokumentów oraz cennych przedmiotów w tylnych kieszeniach spodni, torebkę trzymaj zawsze przed sobą, zachowaj czujność w miejscach gdzie panuje tłok, zwracaj uwagę na osoby, które Cię popychają, poinformuj ochronę sklepu lub policję o podejrzanie zachowujących się osobach.

Kupując w Internecie sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących, chroń swoje dane osobowe i hasła dostępu, nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów, uważaj na „super okazje” nie zawsze to co widoczne na zdjęciu musi być takie samo w rzeczywistości, bądź szczególnie ostrożny w przypadku zakupów okazyjnych towarów za granicą, nigdy nie wysyłaj pieniędzy zaliczkowo, porównuj oferty, podobnie jak w tradycyjnym handlu należy porównać ceny, ustal od razu sposób zapłaty, najbezpieczniejszy jest „za pobraniem”, czyli po otrzymaniu przesyłki, pamiętaj, że najpewniejszy jest odbiór osobisty towaru, jednak na takie spotkanie warto wybrać się z drugą osobą, dokładnie czytaj opis wystawionego przedmiotu, warunki gwarancji i dostawy, wchodząc na stronę konkretnego sklepu sprawdź czy można skontaktować się z nim w inny sposób. Rzetelni właściciele sklepów często podają swój adres stacjonarny, czy numer telefonu. Gdy padłeś ofiarą oszusta: poinformuj jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu, zbierz wszystkie dane dotyczące sprzedającego uzyskane zarówno od niego jak i od operatora serwisu, zachowaj wszystkie dokumenty związane z transakcją, tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję e-mailową itp. zachowaj jeśli posiadasz inne dowody – opakowanie paczki, listu itp., zgłoś się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.

W czasie wolnym od szkoły przypomnij dziecku zasady bezpieczeństwa w kontakcie z osobą nieznajomą, psem, przyjmowaniem poczęstunków od obcych. Przypomnij dziecku o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu, nie informowania „znajomych” o sprawach rodzinnych, nie zawierania internetowych znajomości.

Jak co roku w czasie Świąt Bożego Narodzenia policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem. Zachęcamy jednak, aby w przypadku zauważenia jakiejś niepokojącej sytuacji, czy dziwnie zachowujących się osób, przekazać niezwłocznie tą informację do odpowiednich służb - zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo.

Powrót na górę strony