Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zbliża się dzień Wszystkich Świętych. Policjanci apelują o ostrożność.

Data publikacji 26.10.2022

Zbliża się 1 listopada - Dzień Wszystkich Świętych dzień, w którym większość z nas będzie odwiedzać groby swoich bliskich. Monieccy policjanci jak co roku będą czuwać nad bezpieczeństwem i porządkiem na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie cmentarzy.

Dzień zmarłych dla zdecydowanej większości społeczeństwa jest okresem zadumy, refleksji i wspomnień. To właśnie w okresie Dnia Wszystkich Świętych dynamicznie zwiększa się ruch na drogach, a co za tym idzie rośnie liczba zdarzeń drogowych.

W czasie świąt na drogi wyjeżdża ogromna ilość pojazdów. Ograniczmy swoje zaufanie – zarówno do własnych, jak i cudzych umiejętności. Bądźmy czujni, starajmy się przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu. Zachowujmy bezpieczną odległość od samochodów.

W tym czasie monieccy policjanci będą sprawdzać stan techniczny aut i sposób przewożenia dzieci. Funkcjonariusze ruchu drogowego będą zwracać uwagę na wszystkie wykroczenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego oraz przypominać o obowiązujących przepisach dotyczących obowiązku noszenia elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym. Nie traktujmy jednak tego obowiązku jedynie jako kolejnego przepisu, do którego należy się stosować. Używanie „odblasków” w warunkach ograniczonej widoczności ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pieszych, ponieważ pozwala kierującemu pojazdem dostrzec taką osobę z dużej odległości i bezpiecznie ją ominąć. Pamiętajmy – NOŚMY ODBLASKI - bądźmy widoczni na drodze!

Okazja czyni złodzieja

Pamiętajmy, aby wyjeżdżając z domu, mieszkania, zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Wychodząc, sprawdźmy, czy wszystkie okna i drzwi są zamknięte, kurki z gazem zakręcone i wyłączone piecyki elektryczne. Warto również poprosić zaufanego sąsiada, by zwrócił uwagę na nasz dom czy mieszkanie, wyjmował zostawione w drzwiach ulotki, a w razie zauważenia czegoś niepokojącego, natychmiast nas o tym powiadomił.

Wybierając się na cmentarz, nie zabierajmy, o ile to możliwe, większych kwot pieniędzy, biżuterii oraz innych wartościowych przedmiotów. Warto mieć odliczoną na zakupy kwotę pieniędzy i trzymać ją w innym miejscu niż portfel i dokumenty. W trakcie płacenia za zakupy nie pokazujmy ile pieniędzy mamy przy sobie. Pamiętajmy również, by podczas porządkowania grobów nie zostawiać, nawet na chwilę, torebki lub saszetki na pomniku czy ławce. Parkując samochód przed cmentarzem, również nie zostawiajmy w nim w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów lub dokumentów. Starajmy się parkować na strzeżonych lub dozorowanych parkingach, w miejscach oświetlonych i często uczęszczanych. Wysiadając, sprawdźmy, czy drzwi i okna w aucie są zamknięte.

Unikajmy samotnego chodzenia na cmentarz po zmroku. Wybierając się tam z dziećmi lub starszymi osobami cierpiącymi na zaburzenia pamięci, pilnujmy, by zbytnio się nie oddalały, pamiętajmy, że w tłumie łatwo się zagubić. W takim przypadku pomoże umieszczona w ubraniu kartka z numerem telefonu do rodziny zagubionej osoby.

Robiąc zakupy w sklepach lub na przycmentarnych stoiskach albo podróżując komunikacją miejską, szczególnie w miejscach zatłoczonych, uważajmy na kieszonkowców. Torebka powinna być obowiązkowo zamknięta, umieszczona z przodu, w zasięgu wzroku, portfel schowany w głębiej położonej, zapinanej, wewnętrznej przedniej kieszeni.

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony