Aktualności

CO ZROBIĆ, ABY WYPOCZYNEK NAD WODĄ BYŁ BEZPIECZNY?

Data publikacji 02.08.2022

Choć jesteśmy już prawie w połowie lata, to część z nas urlop ma jeszcze przed sobą. Wakacje to głównie czas radości, odpoczynku i spędzania wspólnych chwil z najbliższymi. Ze względu na upały wiele osób nadal zdecyduje się na wypoczynek nad wodą. Jest to bardzo przyjemna forma spędzania czasu, jednak nie bez zagrożeń. O czym zatem powinniśmy pamiętać, wybierając się nad jezioro czy odwiedzając kąpielisko? W jaki sposób możemy uchronić się przed niebezpieczeństwem?

 Korzystajmy z kąpieli tylko w miejscach do tego wyznaczonych i nadzorowanych przez osoby uprawnione, unikajmy tzw. „dzikich kąpielisk".

Stosujmy się do regulaminów kąpielisk i poleceń osób, które je nadzorują.

Starajmy się nie pływać sami - dobrze, gdy ktoś obserwuje nas w trakcie pływania,

Nigdy nie skaczmy (zwłaszcza na głowę) do nieznanej wody - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa.

Nie wchodźmy do wody po wypiciu alkoholu.

Nie biegajmy po pomostach - gdyż można potrącić znajdujące się tam osoby.

Nie wchodźmy do wody bezpośrednio po spożytym posiłku.

Nie wskakujmy gwałtownie do wody rozgrzani dłuższym opalaniem - róbmy to stopniowo, aby uniknąć wstrząsu termicznego (przed kąpielą należy oswoić się z temperaturą wody).

W przypadku złego samopoczucia, uczucia zimna – natychmiast wyjdźmy z wody,

Nie przebywajmy zbyt długo w wodzie, stosujmy odpowiednio długie przerwy w pływaniu.

Zwracajmy uwagę na innych kąpiących się - ktoś może potrzebować naszej pomocy. W takim wypadku ważna jest ocena sytuacji oraz ustalenie, w jaki sposób można pomóc i czy dla nas jest to bezpieczne. W przypadku konieczności należy wezwać na pomoc ratownika. Jeżeli istnieje taka możliwość, pomożemy tonącemu rzucając mu koło ratunkowe, linę, inny długi przedmiot. W sytuacji, kiedy konieczne jest wejście do wody należy pamiętać, aby dla własnego bezpieczeństwa wziąć ze sobą przedmiot unoszący się na wodzie. Osoba tonąca w chwili zagrożenia własnego życia jest na tyle silna, że może nas podtopić.

W trakcie kąpieli nie krzyczmy, nie wzywajmy pomocy, jeśli faktycznie nie jest ona potrzebna.

Gdy idziemy do wody nie prośmy o popilnowanie rzeczy przygodnie poznane osoby – taka sytuacja często kończy się ich utratą.

PAMIĘTAMYJMY! NIGDY NIE ZOSTAWIAJMY DZIECI BEZ OPIEKI - będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru, nawet, jeśli jest to staw na własnej posesji.

W tłumie turystów czasami niezwykle trudno kontrolować zabawę własnego dziecka. Pomocne tu mogą być wszelkiego rodzaju odblaskowe chusty, charakterystyczne czapki, opaski, które pozwolą nam szybko „namierzyć” swoje dziecko.

Zapewnijmy kapiącemu się dziecku zabezpieczenia typu: skrzydełka pływackie, koła nadmuchiwane itp.

Ze sprzętu wodnego korzystajmy tylko w kamizelkach asekuracyjnych (kapokach), dopilnujmy, aby sprzęt pływający był sprawny.

Nie wrzucajmy do wody śmieci, szkła,

Nie niszczmy urządzeń i sprzętu kąpieliska, a zwłaszcza sprzętu ratunkowego oraz znaków ostrzegających o niebezpieczeństwie.

Na plażę, oprócz wszelkich sprzętów do zabawy, zabierajmy krem z filtrem UV, by uniknąć poparzenia słonecznego, nakrycie głowy chroniące przed udarem oraz odpowiedni zapas napojów.

Nie zapomnijmy w książce adresowej swojego telefonu wpisać kontaktu ICE, z numerem telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Skrót ICE jest ogólnoświatowym symbolem ratującym życie. W razie potrzeby pozwala na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanym, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki, choroby, problemy ze zdrowiem, alergie itp.

NIE LEKCEWAŻMY WODY I NIE PRZECENIAJMY SWOICH UMIEJĘTNOŚCI!

W przypadkach zagrożenia zawsze należy niezwłocznie zgłaszać ten fakt służbom, najlepiej dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Pamiętaj, że Twój wykonany w odpowiednim czasie jeden telefon, może uratować komuś życie.

Policjanci życzą spokojnego i bezpiecznego wypoczynku!

Powrót na górę strony