Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Apelujemy do wszystkich Państwa, abyście pomogli nam uchronić osoby starsze i samotne przed utratą swoich oszczędności!!!

Data publikacji 26.06.2013

W związku z nasilonymi w ostatnim okresie kradzieżami do domów i mieszkań na terenie naszego powiatu oraz w trosce o bezpieczeństwo policja ponownie zwraca się z prośbą wzmożoną  o ostrożność, o zwracanie uwagi na osoby obce, zachowujące się podejrzanie, o rozwagę w kontaktach z osobami podającymi się za krewnych, uzdrowicieli, pracowników ZUS-u czy opieki społecznej albo osobami zajmującymi się handlem obwoźnym, czy też podającymi się za kontrolerów. Wiele uczciwych ludzi staje się ofiarami oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, „gazowników”, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary. Znana już metoda „na wnuczka” - oszuści najczęściej dzwonią na telefon stacjonarny podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podają często jakiś wymyślony powód, dla którego nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wysyłają po pieniądze znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny odbiera pieniądze. Podobny mechanizm działania ma metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” - sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty. Metoda „na handlarza”- sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD, telefonii cyfrowej) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku. Oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.  Mamy nadzieję, że dzięki Państwa pomocy uda nam się powstrzymać falę oszustw i innych przestępstw popełnianych na szkodę osób starszych i samotnych.

Co zrobić, by nie ulec manipulacji oszusta:

1) Daj sobie czas do namysłu. Rozmowę z kimś, kto podaje się za Waszego wnuczka czy inną bliską osobę należy zakończyć komunikatem typu: "Nie mogę teraz podjąć decyzji. Muszę chwilę się zastanowić. Zadzwoń do mnie za pół godziny".

2) Skorzystaj z pomocy osób bliskich. Po zakończeniu rozmowy należy natychmiast skontaktować się z kimś bliskim, najlepiej z rodziną wnuczka w celu uzyskania pewności, że telefonująca osoba jest tą, za którą się podaje. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie będą Państwo narażeni na ryzyko samodzielnego podejmowania decyzji i wspólnie zastanowicie się co zrobić dalej.

3) Powiadom Policję. Jeżeli będziecie mieli Państwo wrażenie, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie o tym Policję. Zadzwońcie do nas na bezpłatny numer alarmowy 997, albo jeżeli korzystacie z telefonów komórkowych na numer 112. Przekażcie dyżurnemu informacje o swoich podejrzeniach. Policjanci natychmiast podejmą odpowiednie działania i pomogą Wam rozwiązać tę sytuację. Nie poniosą Państwo żadnych konsekwencji, nawet jeżeli telefon od rzekomego wnuczka nie był próbą oszustwa. Policjanci są po to, aby Was chronić, nie bójcie się zwracać do nas o pomoc. Znane są przypadki kiedy osoby starsze podejrzewając, że mogą być ofiarą oszustwa, zawiadomiły Policję przed przekazaniem pieniędzy. Dzięki temu udało się zatrzymać takich oszustów i ich pomocników.

Inne porady

1) Nie wpuszczajcie do domu nieznanych Wam osób. Poproście rodzinę o wyposażenie drzwi w wizjer, czyli tak zwanego "judasza" i blokadę drzwi w postaci łańcucha. Zanim otworzycie drzwi zobaczcie przez wizjer lub okno kto za nimi stoi, czy jest to osoba Wam znana.

2) Będąc w domu i wychodząc z niego - zamykajcie drzwi na zamki. Kluczy od domu nie zostawiajcie na parapetach, pod wycieraczkami, w doniczkach i innych tego typu miejscach.

3) Wszystkie wizyty instalatorów i innych przedstawicieli administracji są zawsze zapowiadane na tablicy ogłoszeń. Jeżeli mieszkają państwo na wsi takie informacje mogą być przekazywane za pomocą pisma urzędowego.

4) Nie bójcie się poprosić o okazanie dokumentu tożsamości przychodzących do Was osób przed wpuszczeniem do domu. W przypadku osób podających się za pracownika instytucji żądajcie pokazania legitymacji lub identyfikatora.

5) Nigdy, pod żadnym pozorem, nie powierzajcie swoich pieniędzy obcym osobom. Kiedy wydaje się Wam, że ktoś próbuje Was oszukać natychmiast powiadomcie Policję.

6) Najlepszym miejscem przechowywania pieniędzy jest konto bankowe. Nie trzymajcie dużych sum gotówki w domu, takie miejsca ukrycia pieniędzy jak przysłowiowa skarpetka, szafka z bielizną, skrytka pod materacem, puszka po kawie czy schowanie pieniędzy pomiędzy kartki książki nie uchronią Waszych pieniędzy przed złodziejem.

7) Jeśli musicie wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajcie go ani na chwilę samego.

8) Jeżeli musicie podpisać jakąś umowę to sprawdzajcie wiarygodność osoby, zadzwońcie do danej instytucji lub powiedzcie, że zgłosicie się osobiście.

9) Nie informujcie nikogo kiedy pobieracie rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie.
 

 

Nie przechowujcie pieniędzy w ten sposób!


 

Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję -  Zapamiętaj numer: 997 i 112 – z telefonu komórkowego.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i rozsądek spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!


 

źródło filmu i zdjęć - KWP Bydgoszcz

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony