Stacjonarny alkomat w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Białymstoku dofinansował zakup stacjonarnego alkomatu dla Komendy Powiatowej Policji w Mońkach.
Dziś, w Komendzie Powiatowej Policji w Mońkach został zamontowany stacjonarny alkomat.
Wszyscy kierowcy, którzy nie będą pewni, czy mogą wsiąść za kierownicę sami sprawdzą w komendzie, czy we krwi nie mają już promili. Alkomat zainstalowany jest w poczekalni komendy, przy stanowisku oficera dyżurnego. Jego obsługa nie wymaga angażowania mundurowych. Wystarczy wyjąć z zasobnika ustnik w kształcie słomki, umieścić w otworze urządzenia, nacisnąć przycisk z prawej strony i postępować dalej zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie. Wynik pojawi się na wyświetlaczu. Policja przypomina jednak, że jeśli kierowcy mają wątpliwości, co do swojego stanu trzeźwości, niech nie wsiadają za kierownicę. Niedopuszczalne jest przyjeżdżanie do komendy autem, by sprawdzić, czy jest się pod wpływem alkoholu.
Uroczyste zainstalowanie alkomatu stało się również dobrą okazją do przeprowadzenia przez policjantówi z Wydziałów Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji i Komendy Powiatowej Policji w Mońkach wspieranych przez pracowników białostockiego Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, działań z wykorzystaniem symulatora zderzeń. Urządzenie to pozwala na poznanie wrażeń porównywalnych z uderzeniem pojazdem w przeszkodę z prędkością około 10 km/h i uświadamia kierowcom, jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem oraz przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach ochronnych. W trakcie działań policjanci kontrolowali kierowców. Każdy z podróżujących pojazdem mógł zasiąść w fotelu symulatora i „na własnej skórze odczuć” jakie jest wrażenie uczestniczenia w zdarzeniu drogowym, nawet przy tak niewielkiej prędkości. Po tej „przejażdżce” wszyscy zgodnie stwierdzili, że wrażenie jest „piorunujące” i że ten eksperyment przekonuje ich do bezwzględnego zapinania pasów bezpieczeństwa zanim pojazd ruszy. Mundurowi zachęcali do skorzystania z symulatora zderzeń oraz wspólnie z przedstawicielem białostockiego WORD-u promowali projekt uwzględniając zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa na drodze oraz edukację ekologiczną uczestników ruchu drogowego. Działania były także dobrą okazją dla kierujących do rozmowy z policjantami białostockiej drogówki na temat aktualnie obowiązujących przepisów.
Cztery takie symulatory zderzeń trafiły do podlaskiej Policji i będą wykorzystywane do działań profilaktycznych na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego województwa. Zostały one sfinansowane w ramach projektu pn. KIK 76 „Bezpieczeństwo w ruchu drogowym” realizowanego w związku ze Szwajcarsko–Polskim Programem Współpracy na terenie działania KWP w Białymstoku i powiatów realizujących projekt tj. wysokomazowieckiego, siemiatyckiego i suwalskiego. Zostały przekazane do Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach, Komendy Powiatowej Policji w Siemiatyczach oraz Komendy Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem. Jednak w ramach współpracy będą one wykorzystywane także na terenie całego województwa.