Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Moniecka Policja apeluje o rozwagę i ostrożność w Sylwestra!

Data publikacji 23.12.2014

Zbliża się Nowy Rok. Jego powitaniu z pewnością towarzyszyć będą fajerwerki i sztuczne ognie. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mońkach apelują o zachowanie zasad bezpieczeństwa – nieostrożne obchodzenie się ze środkami pirotechnicznymi może być niebezpieczne.

            Zagadnienie sprzedaży i używania materiałów pirotechnicznych uregulowane zostało  w ustawie z 22 lipca 2010 r. o zmianie ustawy o materiałach wybuchowych do użytku cywilnego oraz w ustawie z dnia 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. 

            Przepisy dotyczące obrotu znajdują się w rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 lipca 2003 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy produkcji, transporcie wewnątrzzakładowym oraz obrocie materiałów wybuchowych, w tym wyrobów pirotechnicznych oraz rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z 2010 r. Nr 109, poz. 719).

Gdzie należy zaopatrywać się w fajerwerki?

            Ustawodawca bardzo rygorystycznie określa warunki, jakie musi spełniać pod względem ochrony przeciwpożarowej, przechowywanie i obsługi podmiot chcący prowadzić sprzedaż materiałów pirotechnicznych. Warunki ustawy mogą być spełnione tylko w wyspecjalizowanych punktach, mających odpowiednie zaplecze magazynowe i spełniających wszelkie wymogi ochrony przeciwpożarowej. Dopuszcza się sprzedaż fajerwerków w centrach handlowych czy sklepach wielobranżowych, jednakże pod warunkiem spełnienia pewnych wymogów, a mianowicie:

·         sprzedaż winna odbywać się na stoiskach z obsługą, gdzie towar podaje klientowi tylko uprawniony sprzedawca,

·         wyroby takie winny być posortowane w sposób widoczny, wg klas dopuszczenia do sprzedaży1.4 Gi 1.4 S,

·         stoisko powinno być wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Oznakowanie na opakowaniu

            Każdy wyrób z grupy pirotechniki widowiskowej, na który nie jest wymagana koncesja, musi posiadać na opakowaniu:

-        znak literowy NWP (nie wymaga uzyskania pozwolenia na nabywanie, używanie i przechowywanie),

-        instrukcję przechowywania i używania w języku polskim,

-        zasady bezpiecznego obchodzenia się z tymi materiałami,

-        nazwę producenta lub nazwę importera,

-        znak dopuszczenia,

-        liczbę wyrobów w opakowaniu.

            Skoro korzystanie z materiałów pirotechnicznych jest nieuniknione, należy zatem przestrzegać pewnych zasad bezpieczeństwa:

-        zakup fajerwerków może dokonać tylko osoba pełnoletnia,

-        należy je przechowywać w miejscach suchych, z dala od źródeł ciepła i bez dostępu do nich dzieci,

-        przed użyciem należy dokładnie przeczytać instrukcję użytkowania,

-        odpalanie fajerwerków musi odbywać się wyłącznie pod nadzorem trzeźwej osoby pełnoletniej, z zachowaniem szczególnej ostrożności,

-        nie należy używać niewybuchów oraz uszkodzonych materiałów pirotechnicznych,

-        fajerwerków nie wolno „odpalać” z ręki, na balkonie, z okna czy z dachu pokrytego papą, najlepiej wybrać w tym celu gładką powierzchnię, aby fajerwerki nie przewróciły się,

-        jeśli po odpaleniu fajerwerku i wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodowały, nie należy do niego podchodzić, aby sprawdzić co się stało,

-        huk petard niepokoi nie tylko ludzi, ale także zwierzęta, szczególnie psy, zadbajmy, więc, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów,

-        nie wolno używać materiałów pirotechnicznych w pomieszczeniach zamkniętych, gdyż wypuszczony fajerwerk będzie odbijał się od ścian i może dojść do zapalenia włosów lub garderoby, a wybuch może spowodować uszkodzenie słuchu,

-        fajerwerki należy używać tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni,

-        odpalając fajerwerki nie można ich ustawiać w stronę zabudowań,

-        nie wolno rzucać fajerwerków w miejsca, gdzie przebywają lub mogą przebywać ludzie, gdzie stoją samochody, w kierunku stacji paliw i zbiorników z łatwo palnymi.

            Wszyscy musimy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi wysokiej temperaturze spalania się i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Wypuszczając petardę lub fajerwerk, trzeba przewidzieć tor lotu i miejsce upadku. Bawiąc się tak niebezpieczną zabawką, bierzemy na siebie odpowiedzialność za szkody, które może ona wyrządzić.

            Nielegalne używanie petard jest jako wykroczeniem przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, tj. art. 54 Kodeksu Wykroczeń w zw. §4 Rozporządzenia Porządkowego Nr 1/09 Wojewody Podlaskiego z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie zakazu używania wyrobów pirotechnicznych za które przewidziana jest kara grzywny do 500 zł lub kara nagany.

            Sankcje prawne dla osoby powyżej 17 roku życia:

-        mandat karny od 100 do 500 zł

-        wniosek o ukaranie do sądu – grzywna do 5 000 zł.

            Sankcje prawne wobec osób poniżej 17 roku życia używających materiałów pirotechnicznych sprowadzają się do poinformowania rodziców o zachowaniu dziecka. Jeśli pouczenie opiekunów nieletniego nie przynosi rezultatów wówczas sprawa kierowana jest do sądu rodzinnego oraz do szkoły. 

 

Zakaz używania wyrobów pirotechnicznych nie obowiązuje:

w dniach 31 grudnia i 1, 13, 14 stycznia.

 

Powrót na górę strony