BĄDŹ WIDOCZNY i BEZPIECZNY NA DRODZE - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

BĄDŹ WIDOCZNY i BEZPIECZNY NA DRODZE

Data publikacji 26.11.2020

Aura jesienno – zimowa nie ułatwia poruszania się po drogach. Coraz trudniejsze warunki atmosferyczne w sposób szczególny dotyczą niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są szczególnie narażeni na wypadki. Pamiętajmy, że widoczność pieszych w tych miesiącach staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na ich bezpieczeństwo.

Za oknami jest coraz zimniej, dzień jest coraz krótszy i często mamy do czynienia z intensywnymi opadami deszczu. Przed nami bez wątpienia trudny okres dla użytkowników dróg, kiedy wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Wielu pieszych stosuje się do tych przepisów, niestety zdarzają się osoby, które w dalszym ciągu narażają swoje życie. Pamiętajmy, pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 m. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 m. W momencie pojawienia się pieszego na drodze, kierowca ma sekundy na reakcję, dlatego metry te mają kolosalne znaczenie. Musimy pamiętać, że bycie widocznym równa się z temu, że jesteśmy bardziej bezpieczni na drodze. Oczywiście oprócz elementów odblaskowych należy przechodzić przez jezdnię wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę.

Apelujemy zarówno do pieszych i rowerzystów o zakładanie elementów odblaskowych. Ważne jest, aby stosować je nie tylko tam, gdzie nakazują to przepisy, ale zawsze, gdy widoczność jest ograniczona i kierowcy mogą mieć problem z dostrzeżeniem nas odpowiednio wcześnie. Każdy powinien wiedzieć, że korzystanie z odblasków to gwarancja bycia widocznym i bezpiecznym na drodze.