Reaguj na ograbianie grobów - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Reaguj na ograbianie grobów

Data publikacji 29.11.2019

Znikające z nagrobków kwiaty oraz znicze to wciąż plaga na cmentarzach. Złodzieje działają nie tylko okresie świąt, ale przez cały rok. Dlatego monieccy policjanci apelują do mieszkańców aby zwrócili baczniejszą uwagę, co dzieje się na cmentarzu, a każdy przypadek ograbienia grobu zgłaszali na Policję.

Jedni znaczą znicze flamastrami, inni malują kwiaty farbą lub sprayem, a nawet przywiązują wieńce do grobów. Jednak to niewiele pomaga. Dlatego policjanci apelują o zabezpieczenie cennych i wartościowych wiązanek oraz zniczy. Przypominamy, że ograbienie grobu lub innego miejsca spoczynku to przestępstwo z artykułu 262 §2 kodeksu karnego, którego popełnienie zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jest to przestępstwo ścigane z urzędu. Warto pamiętać, że tak zwane miejsca spoczynku, to nie tylko cmentarze. To może być także pomnik w parku, krzyż przy drodze, katakumby w kościele.

Jeśli zauważysz, że ktoś okrada cudze groby, najlepiej natychmiast powiadomić funkcjonariuszy policji. Im więcej osób będzie podejmowało takie działania, tym większa szansa, że nikt nie okradnie grobu Twojej rodziny.

  • na zdjęciu napis policja