Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA NA OSZUSTÓW NA TERENIE MONIEK! PODAJĄ SIĘ ZA FUNKCJONARIUSZA POLICJI.

Data publikacji 13.09.2019

Uwaga na oszustów podających się za policjantów. Wczoraj na terenie Moniek doszło do przypadku podszywania się za funkcjonariusza Policji. Apelujemy do mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności, a o wszelkich próbach czy przypadkach oszustw informowanie monieckiej Policji!

Wczoraj po południu na telefon stacjonarny 54-letniej mieszkanki Moniek zadzwonił mężczyzna, który podawał się za funkcjonariusza Policji. Mężczyzna chcąc najpierw wzbudzić zaufanie kobiety podał numer, twierdząc, że jest to jego numer identyfikacyjny. Polecił jej aby zadzwoniła na numer 112, i zweryfikowała jego dane, dalej  prowadząc z nią rozmowę. Następnie poinformował kobietę, że na jej dane został zaciągnięty kredyt w kwocie 4 tysięcy złotych. Zapytał też 54 – latki, czy posiada konto. Gdy kobieta odpowiedziała, że jest współwłaścicielką konta i żadnych danych mu nie poda, oszust natychmiast rozłączył się.

Ostrzegamy również przed nowym typem oszustwa, którego ofiarą pada personel sklepów, punktów kasowych, a nawet banków. Zazwyczaj w sklepach czy aptekach ktoś prosi o rozmienienie 200-złotówki lub 500-złotówki, albo o zamianę drobniejszych pieniędzy na 100 złotych. Po chwili się rozmyśla, robi zamieszanie, domaga się wydania dodatkowej kwoty. Poszkodowani tracą zazwyczaj kilkadziesiąt do kilkuset złotych, ale gdy się orientują jest już za późno na skuteczną interwencję Policji.

Policjanci apelują o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych i  weryfikowanie u członków rodziny historii usłyszanej przez telefon.

Mundurowi proszą też osoby młode, aby ostrzegały o zagrożeniu swoich bliskich: rodziców, babcie, dziadków.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, a tym bardziej o zaistniałym fakcie stania się ofiarą oszusta, należy natychmiast poinformować Policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.