Aktualności

8 marca Dzień Kobiet

Data publikacji 08.03.2024

Dziś Dzień Kobiet, znakomita okazja, by wszystkim kobietom życzyć jak najwięcej radości, spełnienia marzeń oraz bezpiecznej drogi do realizacji wyznaczonych celów.

26 lutego 1925 ówczesny minister spraw wewnętrznych polecił utworzyć Policję Kobiecą. Zakres zadań, któremu musiała sprostać wtedy formacja, był szeroki. Co więcej, w tamtym czasie zaczęło przybywać przestępstw zarówno w środowisku nieletnich, jak i rodzinnym. Doskonałymi realizatorkami zadań właśnie w tych obszarach okazały się kobiety, co znacząco wyróżniało je na tle kolegów z pracy.

W tamtym czasie decyzja o zostaniu policjantką wiązała się z wieloma wyrzeczeniami, nie każdy mógł spróbować swoich szans w tym zawodzie. Do kryteriów zaliczano m.in. wiek i wzrost.

Do służby nie mogła zostać przyjęta kandydatka, która miała mniej 164 cm wzrostu, a także taka, której wiek nie mieścił się w oczekiwanym przedziale 25-40 lat. Co więcej, do mundurowych szeregów zapraszano tylko panny i wdowy. Kobieta, która marzyła o byciu żoną, musiała odłożyć swoje plany na najbliższych 7 lat.

Przez te wszystkie lata zaszło wiele zmian. Obecne procedura dla kandydatów ubiegających się o przyjęcie do policji jest taka sama dla wszystkich, bez względu na płeć.

Poza możliwością noszenia służbowej spódnicy do munduru wyjściowego trudno znaleźć też jakiekolwiek różnice w umundurowaniu funkcjonariuszy. Policjantkę można spotkać zarówno w służbie patrolowej, jak i kryminalnej, a kobiety doskonale realizują się nie tylko w pionach wykonawczych, ale i kierowniczych.

W monieckiej Policji pracuje 46 kobiet, w tym 31 funkcjonariuszek i 15 pań pracujących na etatach cywilnych.

Kobiety, co podkreślają ich koledzy, doskonale sprawdzają się w działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży - są policyjnymi profilaktykami, zajmują się tematyką przestępczości nieletnich, kobietami pokrzywdzonymi przestępstwem.. Dbają o bezpieczeństwo ruchu drogowego, prowadzą czynności dochodzeniowo-śledcze, pełnią służbę patrolowo-interwencyjną, są dzielnicowymi. Panie zatrudnione na etatach cywilnych dbają o zaplecze administracyjne, porządek, kadry i księgowość w naszej komendzie.

Choć zawód policjanta, to w większości męskie rzemiosło, panie nie ustępują w niczym kolegom z pracy, a w codziennej służbie wykazują się oczekiwanym profesjonalizmem. Ich zaangażowanie jest dostrzegane przez przełożonych.

Nasze dziewczyny mają wiele pasji, pływają, wyczynowo biegają i jeżdżą konno. Na co dzień to często matki i żony, (nie)zwykłe KOBIETY

Powrót na górę strony