Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Niefortunny grzybiarz

Data publikacji 05.09.2010

Trwa sezon na grzyby. Podczas ich zbierania nie trudno stracić orientację w terenie i zgubić się w lesie w szczególności  kiedy jeździmy w nowe nieznane nam miejsca. Dotyczy to szczególnie osób starszych i dzieci. Przekonał się o tym 55 – letni mieszkaniec Białegostoku.

W sobotę 4 września monieccy policjanci otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 55- letniego mężczyzny, który wybrał się ze znajomym na grzyby w okolice lasów położonych około 5 km od Knyszyna. W pewnej chwili mężczyźni stracili ze sobą kontakt wzrokowy. Znajomy szukał kolegi przez około 3 godziny, chciał do niego zadzwonić, lecz ten zostawił telefon w kurtce w samochodzie. Pomimo nawoływań nie potrafił go odnaleźć. Nie pozostawiając mu żadnej wiadomości zamiast do najbliższej jednostki Policji udał się do Białegostoku, gdzie w jednym z komisariatów zgłosił zaginięcie kolegi. Niestety dopiero po kilku godzinach monieccy policjanci otrzymali sygnał o zaistniałym zdarzeniu.

We wskazane miejsce zostali skierowani policjanci Komendy Powiatowej Policji w Mońkach i Posterunku Policji w Knyszynie w tym przewodnik psa służbowego z psem tropiącym. Jak zwykle wzorową postawą wykazali się również strażacy Ochotniczej Straży Pożarnej w Knyszynie i Krypnie, którzy w bardzo krótkim czasie stawili się na miejsce by pomóc w odnalezieniu zaginionego. Poszukiwania zakończono w momencie, kiedy okazało się, iż niefortunny grzybiarz sam wrócił do miejsca zamieszkania, niestety nikogo o tym fakcie nie informując.

Policja radzi co zrobić, aby uniknąć podobnych sytuacji podczas grzybobrania.

  • Przed wyjściem należy poinformować bliskich o wyprawie do lasu oraz wskazać im okolicę, w której będziemy przebywać.
  • Określić kiedy zamierzamy wrócić.
  • Do lasu najlepiej wybierać się w kilka osób. Kiedy jedna z osób zagubi się w lesie należy o tym fakcie powiadomić NAJBLIŻSZĄ jednostkę Policji, by rozpocząć akcie poszukiwawczą jak najszybciej.
  • Postarać się dodać do stroju elementy odblaskowe. W czasie zmiennej pogody lub zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni.
  •  Poinformować bliskich o wszelkich zmianach trasy oraz czasu powrotu.
  • Dobrze jest zabrać ze sobą do lasu telefon komórkowy, który może okazać się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych.
  • Inne przedmioty wartościowe pozostawić w domu, można uniknąć tym samym ich zagubienia lub kradzieży.
  • Jadąc do lasu samochodem nie zostawiać w nim rzeczy, które mogą stanowić pokusę dla złodzieja. Pamiętajmy, aby zamknąć pojazd.
  • Jeśli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, schorowane należy nie tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich tragicznie.
  • Dobrze jest znaleźć i zapamiętać elementy charakterystyczne na danym terenie, który ułatwią odnalezienie drogi powrotnej.
Powrót na górę strony