Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Konsekwencje prawne za zniszczenie zabytków

Data publikacji 18.04.2014

18 kwietnia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Święto, mające na celu przypominanie o problemach związanych z ochroną i opieką nad zabytkami, stało się okazją dla monieckich policjantów do zaapelowania o zwracanie uwagi na wszystkie zabytkowe miejsca i pomniki w naszym regionie i nie tylko. Czas Świąt Wielkanocnych oraz zbliżający się Majowy Weekend będzie okazją do częstych wyjazdów i podróży. Dlatego przypominamy, iż zabytki sakralne, architektury i budownictwa mieszkalnego, użyteczności publicznej, zabytki dziedzictwa przemysłowego czy zabytki architektury obronnej wszędzie podlegają szczególnej ochronie.

Ustawa o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 23 lipca 2013 roku określa wyraźnie, iż za niszczenie lub uszkodzenie zabytków grozi kara od 3 miesięcy do lat 5 (art.108). Umieszczenie bez pozwolenia na zabytku wpisanym do rejestru urządzenia technicznego, tablicy, reklamy oraz napisu, podlega karze grzywny (art. 118) Natomiast, kto będąc właścicielem lub posiadaczem zabytku nie zabezpieczył go w należyty sposób przed uszkodzeniem, zniszczeniem, zaginięciem lub kradzieżą, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny (art.110)
Zabytki są elementem dziedzictwa kulturowego, stanowią materialny ślad przeszłości, często są dowodem i świadectwem jakiejś ważnej idei, budują naszą tożsamość. Pełnią również ważną rolę w kształtowaniu przyjaznego otoczenia człowieka.

Dlatego reagujmy na wszystkie przejawy wandalizmu, nie pozwólmy, aby dorobek naszej kultury oraz miejsca upamiętniające wydarzenia historyczne zostały zniszczone.

Powrót na górę strony