Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Uwaga oszuści „na wnuczka” znowu działają. Policjanci apelują - ostrzeż swoich bliskich!

Data publikacji 19.06.2018

Policjanci stale przestrzegają przed oszustwami. Ofiarami tych przestępstw stają się najczęściej osoby starsze i samotne. Podlaska Policja od początku tygodnia odnotowuje kolejne przypadki usiłowania oszustw. Mundurowi apelują o ograniczone zaufanie względem rozmówców telefonicznych, a także o rozsądek przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych.

Oszuści, wyłudzający pieniądze metodą „na wnuczka, policjanta…” - nie próżnują. Podlaska Policja od początku tygodnia odnotowuje kolejne przypadki usiłowania oszustw. Model działania jest zawsze podobny - na stacjonarny telefon dzwonią sprawcy podając się za syna, córkę, bądź wnuka. W rozmowie twierdzą, że członek rodziny ma problemy, na przykład spowodował wypadek samochodowy „za granicą” i tylko wpłata określonej sumy pieniędzy do Prokuratury lub Policji uchroni ich przed odpowiedzialnością karną.

Przypominamy, że policjanci nigdy nie rozmawiają o prowadzonych przez siebie sprawach przez telefon! Nigdy nie proszą o wypłacanie i przekazywanie jakichkolwiek pieniędzy. Apelujemy o rozwagę przy podejmowaniu szybkich decyzji finansowych.

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie:

- powiadomić lub skontaktować się z Policją, osobiście lub dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112.

- potwierdzić opisywaną przez rozmówcę sytuację u najbliższych członków rodziny.