BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE - Aktualności - KPP Mońki

Aktualności

BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE

Data publikacji 20.11.2020

O tym jak ważne jest przestrzeganie zasad ruchu drogowego przypomniały dzieci ze szkół powiatu monieckiego, wspominając spotkania z monieckimi policjantami. W nadesłanych listach zgodnie potwierdziły, że prawidłowe przechodzenie przez jezdnię oraz noszenie odblasków to najważniejsze zasady bezpieczeństwa.

Pamiętajmy, każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego. To od nas samych zależy jak będzie kształtowało się bezpieczeństwo na drodze. Nie ważne czy jesteśmy kierowcą, pieszym lub rowerzystą. W każdej sytuacji jesteśmy odpowiedzialni za to co i jak  robimy.  Łamanie zakazów i nakazów nie powinno być powodem do dumy. Świadczy o braku wyobraźni i zdrowego rozsądku.

Kolejny raz, w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, policjanci apelują o przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego:

 • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku - z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni, idź najbliżej jej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi. Korzystając z pobocza lub jezdni, chodź lewą stroną drogi.
 • Noś odblaski w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu).
 • Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Nie wchodź na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Kierowco samochodu, jednośladu przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, w tym:

 • Zbliżając się do przejścia dla pieszych zachowaj szczególną ostrożność i ustąp pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu
 • obserwuj warunki w jakich się poruszasz, dopasowując styl jazdy do zmian atmosferycznych,
 • odpowiednio wcześnie sygnalizuj planowane manewry,
 • utrzymuj bezpieczną odległość od pojazdów jadących przed tobą,
 • nie spiesz się, nadmierna prędkość jest najczęstsza przyczyną tragicznych wypadków,
 • nigdy nie kieruj pod wpływem alkoholu.
 • Wspomnienia uczniów ze spotkań z monieckimi policjantami
Slajd numer 3:
Hubert, lat 9
Spotkanie było bardzo ciekawe. Odblaski, które dostaliśmy były bardzo fajne. Policjanci nauczyli nas zasad przechodzenia przez jezdnię. Moi koledzy zadawali pytania, a policjanci znali na nie odpowiedzi. 
Slajd numer 4:
„Bezpieczna droga do szkoły”
Bardzo dziękuje za prawidłowe nauczenie przechodzenia przez jezdnię. Dziękuję też za odblask, który bardzo mi pomaga w jeździe na rowerze. Mam nadzieję że się spotkamy jak będę zdawał kartę rowerową. 
Wojtek, lat 10
Slajd numer 5:
Gdy było spotkanie z policjantem mówił on o bezpieczeństwie. Opowiedział o jeżdżeniu bezpiecznie na rowerze. Mówił o ciekawych rzeczach. Na końcu pan policjant rozdał odblaski. Żeby samochody nocą po ciemku zauważyć.
Ania, lat 10
Slajd numer 6:
„Bezpieczna droga do szkoły”
Dzień dobry! Dziękuję Wam za nauczenie prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dziękuję za piękne odblaski, mam je ciągle na plecaku i dobrze mi służą. Dostaliśmy tez od Was przepiękne kamizelki, które używam jak jeżdże na rowerze. Dowidzenia !!!
Zuzia, lat 10
Slajd numer 7:
Ja najbardziej pamiętam o tym, jak dawali nam wspaniałe odblaski, nadal noszę je przy plecaku. Policja nauczyła mnie także, jak przechodzić przez jezdnię, gdybym nie znała Policji to nieznałabym zasad bezpieczeństwa. Bardzo lubię Policję. 
Milena, lat 9
Slajd numer 8:
Maria Gabriela lat 9
Pani policjantka mówiła, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do szkoły oraz w domu. Pamiętam, że przypomniała zasady poruszania się po ulicy, chodniku. Wiem też, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które karzdy uczeń powinien posiadać. Dzienkuje za cenne informacje które mogą uratować mi życie.
Slajd numer 9:
Pewnego dnia do naszej szkoły przyjechali policjanci z Moniek. Uczyli nas jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Powiedzieli jak ważne są odblaski. Dowiedziałem się, że gdy noszę nawet mały odblask, to jestem widoczny dla kierowców. Policjanci podarowali uczniom odblaski. Od tamtego dnia czerwony odblask mam zawsze przy sobie. 
Filip, lat 10
Slajd numer 10:
Bardzo podobało mi się spotkanie z panem policjantem, który opowiadał o bezpiecznej drodze do szkoły. Dzięki niemu wiem jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak być na niej bezpieczną. Wiem także, że trzeba chodzić lewą stroną jezdni, by być widocznym. Na koniec wszyscy dostaliśmy odblaski.
Maja, lat 9
 • Hubert, lat 9
Spotkanie było bardzo ciekawe. Odblaski, które dostaliśmy były bardzo fajne. Policjanci nauczyli nas zasad przechodzenia przez jezdnię. Moi koledzy zadawali pytania, a policjanci znali na nie odpowiedzi.
 • „Bezpieczna droga do szkoły”
Bardzo dziękuje za prawidłowe nauczenie przechodzenia przez jezdnię. Dziękuję też za odblask, który bardzo mi pomaga w jeździe na rowerze. Mam nadzieję że się spotkamy jak będę zdawał kartę rowerową. 
Wojtek, lat 10
 • Gdy było spotkanie z policjantem mówił on o bezpieczeństwie. Opowiedział o jeżdżeniu bezpiecznie na rowerze. Mówił o ciekawych rzeczach. Na końcu pan policjant rozdał odblaski. Żeby samochody nocą po ciemku zauważyć.
Ania, lat 10
 • „Bezpieczna droga do szkoły”
Dzień dobry! Dziękuję Wam za nauczenie prawidłowo przechodzić przez jezdnię. Dziękuję za piękne odblaski, mam je ciągle na plecaku i dobrze mi służą. Dostaliśmy tez od Was przepiękne kamizelki, które używam jak jeżdże na rowerze. Dowidzenia !!!
Zuzia, lat 10
 • Ja najbardziej pamiętam o tym, jak dawali nam wspaniałe odblaski, nadal noszę je przy plecaku. Policja nauczyła mnie także, jak przechodzić przez jezdnię, gdybym nie znała Policji to nieznałabym zasad bezpieczeństwa. Bardzo lubię Policję. 
Milena, lat 9
 • Maria Gabriela lat 9
Pani policjantka mówiła, jakie reguły bezpieczeństwa należy zachować w drodze do szkoły oraz w domu. Pamiętam, że przypomniała zasady poruszania się po ulicy, chodniku. Wiem też, jak ważną rolę pełnią elementy odblaskowe, które karzdy uczeń powinien posiadać. Dzienkuje za cenne informacje które mogą uratować mi życie.
 • Pewnego dnia do naszej szkoły przyjechali policjanci z Moniek. Uczyli nas jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Powiedzieli jak ważne są odblaski. Dowiedziałem się, że gdy noszę nawet mały odblask, to jestem widoczny dla kierowców. Policjanci podarowali uczniom odblaski. Od tamtego dnia czerwony odblask mam zawsze przy sobie. 
Filip, lat 10
 • Bardzo podobało mi się spotkanie z panem policjantem, który opowiadał o bezpiecznej drodze do szkoły. Dzięki niemu wiem jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię i jak być na niej bezpieczną. Wiem także, że trzeba chodzić lewą stroną jezdni, by być widocznym. Na koniec wszyscy dostaliśmy odblaski.
Maja, lat 9